Právě si prohlížíte Poznej svého farmáře 2022: Včelí farma Kurtinovi

Poznej svého farmáře 2022: Včelí farma Kurtinovi

První farmou devátého ročníku projektu Ministerstva zemědělství – Poznej svého farmáře 2022, byla v sobotu 30. 7. 2022 Včelí farma Kurtinovi, která sídlí v Račicích, malé obci na jihu Vysočiny. Jejich včelstva jsou umístěna na několika různých stanovištích ve smíšeném lese v okruhu 20 km.

Profesionální farma vznikla roku 2000, avšak včelaření se věnují od roku 1988. Mimo prodeje medu se zabývá také produkcí oddělků a chovem matek. Od roku 2009 mají uznaný vyšší šlechtitelský chov včely kraňské. 

Med je ryze přírodní produkt a farmáři se snaží šetrným zacházením se včelami a posléze i s medem o zachování všech jeho látek a vlastností. Specializují se na produkci druhových medu.

V rámci akce proběhl farmářský trh, kde byla možnost ochutnávek a zakoupení produktů.

Hlavními farmáři byli: Domácí dobroty – sušené ovoce, Džemy od Drahy – džemy a sirupy, Perníkářství Lucie – Perníky, Adámkovo vinařství – víno, Chilli-semena – chilli omáčky, koření 

DORA – kozí farma – výrobky z kozího mléka, ZD Hrotovice – sumeček africký, Lenka Kovačevičová – uzeniny, Kozumplík – vínoa Farma Škoda – maso a uzeniny.

V den akce byly přeháňky a silný vítr, kvůli kterému nebylo možné využít nafukovacího kombajnu, přesto na farmu přišlo 470 návštěvníků.

Nechyběl ani oblíbený doprovodný program jako je medová poznávací bojovka (novinka projektu připravena tematicky přesně na míru pro tuto farmu), malování na sádrové odlitky, Divadlo Dětí Karlovy Vary, malování na obličej a další soutěže a hry pro děti (sázení pšenice do květináčku, dojení plastové kravičky, hod lasem, převážení sena na trakaři, házení míčkem na cíl aneb nakrm si své prasátko, sádrové odlitky na malování, chytání rybiček, omalovánky aj.).