Právě si prohlížíte Poznej svého farmáře  2022: Farma Podal

Poznej svého farmáře 2022: Farma Podal

Třetí farmou devátého ročníku projektu Ministerstva zemědělství – Poznej svého farmáře 2022, byla v sobotu 13. 8. 2022 Farma Podal v Jihomoravském kraji.

Činnost rodinné farmy byla obnovena v roce 1992 poté, co byla v 50. letech 20. století přerušena komunistickým režimem. Zemědělství po několik staletí, nejméně od roku 1654, jak dokládají nejstarší dochované kroniky, patřilo právě k rodině Podalových. V historických časech se zaměřovali tradičně na chov mnohého dobytka a na pěstovaní tehdy obvyklých plodin.

V roce 1994 započali s pěstováním česneku, který se stal naší stěžejní plodinou. Přispěla k tomu i spolupráce s významným a uznávaným šlechtitelem česneku, panem Ing. Janem Kozákem, která trvá již více než dvacet let. Česnek z farmy putuje nejen do různých koutů naší země, ale též do sousedních zemí třeba také do Anglie. Mimo česneku se věnují pěstování cibule, zelí nebo brambor mnoha různých odrůd.

V rámci akce proběhl farmářský trh, kde byla možnost ochutnávek a zakoupení produktů.

Hlavními farmáři byli: Vinařství mezi sklepy, Barbora Píšová – káva Monro, Cukrářství Hana Londinová, Utopenci z Hastrmanky a Chilli-semena.

Na farmu přišlo 650 návštěvníků.

Nechyběl ani oblíbený doprovodný program jako jsou hry a soutěže pro děti (sázení pšenice do květináčku, dojení plastové kravičky, hod lasem, převážení sena na trakaři, házení míčkem na cíl aneb nakrm si své prasátko, sádrové odlitky na malování, chytání rybiček, omalovánky aj.), skákací kombajn, malování na obličej, Divadlo Dětí Karlovy Vary či například balonková show.