Přeskočit na obsah

Poznej svého farmáře 2022: Farma Martin Novotný

Osmou zastávkou devátého ročníku projektu Ministerstva zemědělství – Poznej svého farmáře 2022, byla v sobotu 1.10.2022 Farma Martin Novotný, která se nachází v Pardubickém kraji.

Farma se nachází v údolí řek Krounky a Novohradky. Hospodařit začala s dojným českým strakatým skotem v roce 1992. Později postupným křížením přešla na Limousinský skot. Na farmě je 200 kusů tohoto plemene. V obchůdku na farmě již šestým rokem nabízí vyzrálé stařené maso. Staření (zrání) je u hovězího masa důležité kvůli jeho jakékoliv následné kuchyňské úpravě (jak steakové, tak třeba na guláš). Maso, vyznačující se vysokou libovostí a nízkou tučností, staří minimálně 8-14 dní.

V rámci akce proběhl farmářský trh, kde byla možnost ochutnávek a zakoupení produktů jako například víno Sklep u Barborky, Šití hravou nití, umělecké kovářství Jožák, kozí produkty Prosetín a Pájoslavka sirupy.

Dále se zúčastnily spolky jako Myslivecké sdružení Žižkovy Šance, Dog dancing a agility Kristína Lakomá, Výstava hasičských strojů Luže, Doly, Koně povoz Hasiči pivo a limo, Muzika Bolaso.

Na farmu zavítalo 1800 návštěvníků.

Nechyběl ani oblíbený doprovodný program jako jsou hry a soutěže pro děti (sázení pšenice do květináčku, dojení plastové kravičky, hod lasem, převážení sena na trakaři, házení míčkem na cíl aneb nakrm si své prasátko, sádrové odlitky na malování, chytání rybiček, omalovánky aj.), skákací kombajn, malování na obličej, balonková show.