Přeskočit na obsah

Poznej svého farmáře 2022: Farma Člupy

Sedmou zastávkou devátého ročníku projektu Ministerstva zemědělství – Poznej svého farmáře 2022, byla v sobotu 24.9.2022 Ekofarma Člupy, která se nachází v Jihomoravském kraji.

Farma byla založena v roce 2012. Farma se kromě výroby kvalitních lokálních potravin udržitelným způsobem hospodaření věnuje ochraně přírody v Přírodní památce Člupy a ekologickému zemědělství na téměř 50 ha půdy. Pastevní mléko ovcí, koz a krav celoročně zpracovávají ve vlastní sýrárně. Vyrábí na 20 druhů mléčných produktů, od jogurtu po měsíce zrající sýry. Ovce a kozy se od jara do podzimu pohybují v chráněném území a udržují tak vzácné stepní trávníky. Zvířata chovají celoročně volně.V roce 2021 farma obdržela Zlatou medaili v projektu Pestrá Krajina a v roce 2022 čerstvý BIO sýr získal ocenění Regionální potravina Jihomoravského kraje.

V rámci akce proběhl farmářský trh, kde byla možnost ochutnávek a zakoupení produktů jako rodinná čokoládovna Herufek, včelařství Sedláček, přírodní ručně vyráběná kosmetika Mydlia, pivovar Mazák, Keramika z hor a Bio Víno Jedlička.

Na farmu zavítalo 900 návštěvníků.

Nechyběl ani oblíbený doprovodný program jako jsou hry a soutěže pro děti (sázení pšenice do květináčku, dojení plastové kravičky, hod lasem, převážení sena na trakaři, házení míčkem na cíl aneb nakrm si své prasátko, sádrové odlitky na malování, chytání rybiček, omalovánky aj.), skákací kombajn, malování na obličej, balonková show.