Právě si prohlížíte Poznej svého farmáře 2022: Ekoagrofarma Hájná Hora Vimperk

Poznej svého farmáře 2022: Ekoagrofarma Hájná Hora Vimperk

Druhou zastávkou devátého ročníku projektu Ministerstva zemědělství – Poznej svého farmáře 2022, byla v sobotu 6. 8. 2022 Ekoagrofarma Hájná Hora Vimperk v Jihočeském kraji.

Statek byl postavený v roce 1962 jako první lehká Šumavská stavba pro dobytek Státními statky Šumava a sloužil původně k chovu mladého skotu, který se pás v jejím okolí.

Ekoagrofarma Hájná Hora Vimperk byla založena v roce 2009 a v současnosti hospodaří na výměře cca 50 ha v nadmořské výšce od cca 700 do 950 m.n.m. v režimu ekologického zemědělství. Na farmě se zabývají chovem masného skotu plemene Limousine a dále chovem a ustájením koní s celkovou kapacitou 25 boxů. Poskytují zemědělské služby a služby minibagrem. Na farmě funguje jezdecký klub registrován pod Českou jezdeckou federací se zaměřením na výcvik dětí a také dospělích. O prázdninách pořádají i letní tábory pro děti.

V rámci akce proběhl farmářský trh, kde byla možnost ochutnávek a zakoupení produktů.

Hlavními farmáři byli: Rodinná farma Melcher – kravské bio sýry, Včelařství ze Šumavy – med, Džem z Mazelova – džem, Pekarná Srnín – pekařské výrobky, Ráj škvarků s.r.o – škvarky, sádlo, Cukrárna U supa Vimperk – výrobce hořických trubiček a Miroslav Kouba – bio zelenina.

V den akce padaly kroupy a silně pršelo, přesto na farmu přišlo 200 návštěvníků.

Nechyběl ani oblíbený doprovodný program jako jsou různé soutěže pro děti (sázení pšenice do květináčku, dojení plastové kravičky, hod lasem, převážení sena na trakaři, házení míčkem na cíl aneb nakrm si své prasátko, sádrové odlitky na malování, chytání rybiček, omalovánky aj.), Divadlo Dětí Karlovy Vary, malování na sádrové odlitky, malování na obličej či například skákací kombajn.