Farma Pod Hvězdou (15.8.)

Farma Pod Hvězdou (15.8.)

Druhou zastávkou, kde přesně v polovině srpna farmáři otevřou svá vrátka v rámci projektu Poznej svého farmáře, bude farma Pod Hvězdou v Kotojedech na Kroměřížsku.

Farma Pod Hvězdou o rozloze cca 130 000 m2 se nachází 3 km jižně od města Kroměříž,
v katastrálním území Kotojedy. Leží pod kopcem Hvězda, asi 400 m severo-západně od přírodní památky Obora. Od kopce Hvězda byl odvozen také název farmy, jejíž vznik se datuje k roku 2008.

Areál Farmy Pod Hvězdou je bývalý vojenský prostor, který armáda používala pro chov prasat. Po ukončení činnosti a odchodu armády se celý prostor změnil v kopřivovou buš a černou skládku obyvatel města Kroměříž. Dnes je všechno úplně jiné. Byly vysazeny 2  ovocné  sady cca o 1600 stromech. Pod Hvězdou rostou jabloně, třešně, meruňky, broskvoně, ořechy, dále rybízy, borůvky a maliny. Majitelé vysadili v současnosti opomíjené kdoule a oskeruše a vzhledem k nezvykle suchému mikroklimatu vybudovali kapkovou závlahu. Ke kvalitnějšímu opylení sadu založili chov včel, který produkuje vlastní med (květový i lesní).

Včely ale nejsou jedinými tamějšími obyvateli. Postupně vznikl chov oveček, koz, slepic, králíků, kačen hus a několika prasat. Při chovu se na farmě používá tradiční přístup, případně kombinace
s automatizací a moderními technologiemi.

Také se snaží být „zelení“, a to jak v přírodním chovu, tak v přístupu k ploše farmy, a celkovém hospodaření. Po odchodu vojáků v areálu nezůstala žádná využitelná stavba. Bylo nutné postavit seník, lehké stáje, chatky na materiál a nářadí, kurníky. Dnes tu mají prasata zimní přístřešky z balíků slámy, kachny ze starých trámů a odpadních odřezků PUR panelů z výroby garážových vrat. Ubikace pro králíky se rekonstruují do nového přístřešku ze starých lodních kontejnerů zastřešených novým krovem.

Produkty a výrobky se nabízí přímo na farmě pod vlastní značkou „Mlsný farmář“, celoročně je
k dispozici med, vajíčka, marmelády a džemy z vlastního ovoce, dle sezóny ovoce, králíci a drůbež, které lze rezervovat přes internet.


Čtěte také:
Poznejte svého farmáře! Od května ve všech krajích ČR

Podívejte se, jak to na farmě Pod Hvězdou vypadá:

Farma Pod Hvězdou Farma Pod Hvězdou
Farma Pod Hvězdou Farma Pod Hvězdou Farma Pod Hvězdou Farma Pod Hvězdou Farma Pod Hvězdou

 

Close Menu