Tisíce lidí poznaly v létě svého farmáře

Víte, kdo hospodaří ve vašem okolí a co všechno si u farmářů v sousedství můžete koupit? Jak vyrábějí své produkty, jak se starají o svá zvířata, nebo jak pěstují zeleninu a ovoce? Letošní léto vám mohlo práci farmářů detailně přiblížit.

Poznej svého farmáře

Ministerstvo zemědělství připravilo nový projekt „Poznej svého farmáře“, který tisícům z vás pomohl získat kontakty na producenty kvalitních potravin ve vašem blízkém okolí. Projekt byl spuštěný v rámci „Roku podpory malých rodinných farem“, který na letošek vyhlásila OSN.

„Chceme pomoci jak našim spotřebitelům, tak i farmářům, aby se o sobě dozvěděli více informací. Na malých rodinných farmách si totiž lidé mohou koupit velmi kvalitní a dobré potraviny. Bohužel farmáři mnohdy nemají peníze a hlavně čas na vlastní účinnou propagaci. To chce Ministerstvo zemědělství změnit projektem „Poznej svého farmáře“, kdy chce seznamovat lidi s produkty z farem v okolí, aby si našli cestu ke kvalitním lokálním potravinám,“ vysvětlil smysl projektu ministr zemědělství Marian Jurečka.

Pět sobotních dnů během celého léta tak patřilo farmářům s menším hospodářstvím, kteří svých statcích přivítali návštěvníky z okolí. Společně s hostitelskou farmou se na akci vždy představili i další lokální výrobci, chovatelé a pěstitelé a nabídli k prodeji své produkty. V nabídce tak bylo kravské nebo kozí mléko a výrobky z nich, med, domácí pečivo, koláče a chléb, vejce, ovoce a zelenina, ale i třeba domácí mouka, těstoviny, nebo povidla.

Kromě toho byla možnost ochutnat i nakoupit místní potraviny oceněné značkou Regionální potravina a nechyběl ani doprovodný program. Jeho součástí byla hudební a divadelní představení, zábavné hry pro děti i dospělé, hrací koutky i možnost si s přítomnými farmáři promluvit. A které farmy otevřely svá vrátka? Podívejte se a těšíme se příští rok na další!

Farma Čapí letka
26. 7. 2014, Mokřice

Zaměřuje se na chov českých hnědých a bílých koz a huculských koní. Zároveň hospodaří na čtyřech hektarech půdy. Vyrábí a prodává kozí a kravské mléko a mléčné výrobky, od roku 2011 provozuje vlastní sýrárnu. Ve faremní nabídce najdete několik odrůd brambor a vajíčka, mouku z vlastního obilí, koupit zde můžete také králičí, kuřecí, kozlečí nebo vepřové maso.

Místní specialitou je Letkový sýr, jehož recepturu vymysleli přímo na statku. Je bez konzervantů, z čerstvě nadojeného mléka a jeho výroba zabere asi deset minut. Čapí letka se věnuje také agroturistice a dětem, pořádá výlety, pobytové víkendy, celoroční rekreační pobyty a tábory.

Kozí farma Zerlina
9. 8. 2014, Rožnov pod Radhoštěm

Rodinná ekologická farma Zerlina se soustředí na výrobu kvalitních certifikovaných bio produktů z kozího mléka. Specializuje se na faremní prodej ze dvora a agroturistické aktivity, které zpřístupňují návštěvníkům řemeslné a kulturní tradice Valašska, a současně seznamují návštěvníky se životem na Valašsku dnes. Na farmě chovají kozy hnědé krátkosrsté, které jsou součástí českého genofondu. Kozí stádo nyní čítá na 40 kusů koz a dva plemenné kozly. Kozy tráví většinu svého aktivního dne na faremních pastvinách v kopcích nad farmou. Ráno a večer se kozy dojí, a nadojené mléko se přes den zpracovává v minimlékárně v areálu farmy. Na Zerlinu můžete zavítat nejen za nákupy, ale i na exkurze a workshopy, využít můžete zážitkové programy s ubytováním přímo na farmě.

Ma-Ma rodinná mlékárna Úhořilka
23. 8. 2014, Úhořilka

Ma-Ma rodinná farma s mlékárnou  je  zaměřená na chov dobytka s produkcí výběrového mléka, z něhož tradičním způsobem vyrábí kvalitní plnotučné mléčné výrobky – tvaroh,  jogurty, kefíry a sýry.

Specialitou je  Mamáček – ochucený tvarohový šlehaný krém s různými příchutěmi, mezi kterými mlsné jazýčky překvapí nezvyklá, ale výborná mrkvová.  Ze široké škály sýrů najdete v sortimentu jogurtový sýr Labane s olivovým olejem, čerstvé přírodní i ochucené nezrající sýry, pařený sýr ve vosku Kaškaval, balkánský sýr, sýrové kuličky v oleji nebo výbornou tvarohovou pomazánku. Na farmě je také mléčný automat na čerstvé syrové, plnotučné mléko.

Farma Pod lipou
30. 8. 2014, Rokytnice v Orlických horách

Do provozu Farmy Pod lipou je z velké části zapojena celá rodina Páchových, která hospodaří na 130 ha půdy a stará se o cca 100 ks dobytka. Ve faremním sortimentu najdete mléko, lahodné jogurty, jogurtové nápoje, smetanové mlsánky oblíbené hlavně dětmi, tvarohy, máslo, sýry čerstvé, zrající i nakládané a speciální sýrové dorty vyráběné podle vlastní fantazie – pouze na zakázku a pokaždé trochu jinak.

Pro většinu výrobků se zákazníci naučili jezdit přímo na farmu, velký úspěch má i automat s faremními výrobky a mlékomatem na náměstí v Žamberku.

Rokytnická farma dále nabízí i ustájení koní, jejich sportovní přípravu a trénink jezdců (parkur, drezura, military, rodeové disciplíny, westernové ježdění), provozuje i jezdecký klub.

EKO sady Komňa
13. 9. 2014, Komňa

EKO sady Komňa najdete na Moravském Slovácku v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Rodinnou farmu založili v roce 2005 David Ryšavý, Lumír, Edita a Hana Malcovi vysazením 1 ha ekologického slivoňového sadu, který postupně rozšířili na 9 ha. Dnes zde najdete tři sady s různě starými stromy, splňující podmínky bio pěstitelství.

Po sklizni švestky slouží pro přímou konzumaci, vaření povidel, sušení, zamrazování, zavařování a v neposlední řadě na kvas.  Můžete se těšit na švestková, ale i hrušková a jablečná bio povidla v kvalitě bio – bez chemické konzervace, cukru, zahušťovadel, barviv a aromat.

Při procházce rozlehlými sady můžete sledovat naučnou stezku, na které se dozvíte mnohé o pěstování ovoce, době dozrávání jednotlivých odrůd, nebo možnostech zpracování.

Close Menu