Mlsná ovečka (4.7.)

Projekt Poznej svého farmáře pokračuje na začátku července svou čtvrtou zastávkou na farmě Mlsná ovečka. Najdete ji v Újezdské ulici 636 v Borovanech na jihu Čech. Pokud se na akci chystáte, poznamenejte si do diářů a kalendářů datum 4. července.

Farma Mlsná ovečka se zabývá chovem východofríských ovcí a zpracováním ovčího mléka. Hospodaří na 6,7 ha. Z celkové výměry 1 ha tvoří nově založený ovocný sad. Farma je od roku 2015
v přechodném období od konvenčního do ekologického zemědělství.

Základ stáda Rubášovi dovezli před 10 lety z Německa. Produkují jehnice určené na chov s nárokem na potvrzení o původu a také plemenné berany. Exportovali jehnice do Rakouska, plemenné berany na Slovensko a do Německa. Dojné ovce se pravidelně umísťují na prvních místech v dojivosti.

V roce 2013 zkolaudovali Rubášovi faremní minimlékárnu a prodejnu ze dvora v přízemí rodinného domu. Prodávají čerstvé ovčí sýry i sýry zrající pod voskem, jogurty a zmrzlinu z ovčího mléka.

Věnují se i vzdělávání, své zkušenosti předávají začínajícím zájemcům o chov ovcí a zpracování mléka. Petr Rubáš je lektorem kurzů domácího zpracování mléka, lektoruje kurzy v Národopisném muzeu
v Praze. Petra Rubášová je autorkou příručky Domácí zpracování mléka.

Farmu navštěvují školy a zájmové skupiny, děti na letních táborech. Studenti si mohou vyzkoušet práci
v sadu. Spolupracují s MAS Sdružení Růže. Rubášovi pomáhají studentům vysokých škol, na požádání jim poskytují informace potřebné pro bakalářské či magisterské práce.

V nově vysazeném extenzivním ovocném sadu je pestrá směs druhů a odrůd ovocných stromů a keřů. V meziřadí pěstují jahody, zeleninu a bylinky. V budoucnu chtějí umožnit samosběr plodů  a v případě přebytků plánují vlastní zpracování ovoce.

Kromě toho ještě také včelaří. Včely jim přináší užitek opylováním v sadu a také med, který nabízí na prodej.

Čtěte také:
Poznejte svého farmáře! Od května ve všech krajích ČR

Podívejte se, jak to vypadá na farmě Mlsná ovečka:

Mlsná ovečka Mlsná ovečka Mlsná ovečka Mlsná ovečka Mlsná ovečka

Close Menu