Kozí farma Rozinka (27.6.)

Kozí farma Rozinka (27.6.)

Třetí farmu, která letos otevře svá vrátka v rámci projektu Poznej svého farmáře, najdete na adrese Příční 147 v Čelechovicích na Hané. Kozí farma Rozinka se všem návštěvníkům představí 27. června.

Čelechovice na Hané jsou menší vesnicí s necelými 1300 obyvateli nedaleko Prostějova. Paní Jarmila Zelenská tu má kozí farmu s poetickým názvem Rozinka. Soustřeďuje se na chov koze bílých krátkosrstých.

Právě v Čelechovicích se můžete pokochat pohledem na stádečko těchto zvířat. Vydáte-li se směrem na Kapli a před koncem vesnice zahnete nalevo na kamenitou cestu, nemůžete louku, kde se pasou dospělé kozy a dovádí malá kůzlata, minout.

Zájemci si mohou také na farmě koupit čerstvé kozí mléko, kozí sýry, tvarohy a jogurty. Z Olomouce se do Čelechovic dostanete vlakem s přestupem v Prostějově nebo Senici na Hané.

Kdo se sem nedostane a přesto by kozí mléko nebo sýr ochutnal, nemusí zoufat. Paní Zelenská mívá stánek na prostějovském trhu a prodává kozí produkty každý čtvrtek a sobotu dopoledne.

Majitelka farmy koupila se svým manželem domek na vesnici na důchod. Nikdy žádné zvíře nechovali, ale pozemek o velikosti 1,25 ha k tomu téměř vybízel. Rozhodla se proto pro chov koz. Jedna koza ale sama nevydrží, proto koupila druhou a teď po dvaceti letech chovu jich tady běhá 17 a jeden kozel. Všechny kozy jsou zapsány v plemenné knize, celé stádo je zařazeno do genofondu ČR.

Paní Zelenská má ale svou kozí farmu spíše jako hobby. Sýry a mléko prodává pouze ze dvora a v Prostějově na trhu. Primárně hledí na to, aby měla rodina zdravou potravinu a aby zachovala tradici.

O tom, že o produkty z kozí farmy Rozinka je zájem svědčí i to, že kozí sýr ROZÁNEK  získal označení „Výrobek Olomouckého kraje“ a ocenění “ Hanácké vérobek“.  Paní Jarmila Zelenská byla oceněna za svou činnost v chovu koz a propagaci rodné Hané,  titulem Žena regionu Olomouckého kraje za rok 2014.

Čtěte také:
Poznejte svého farmáře! Od května ve všech krajích ČR

Podívejte se, jak to na Kozí farmě Rozinka vypadá:

Close Menu