EKO sady Komňa

Poslední zastávkou projektu Poznej svého farmáře byly EKO sady Komňa, které se zaměřují na pěstování slivoní a s tím spojené udržování přirozeného ekosystému. Sady, úly, budky pro ptáky a netopýry či hadovníky jste si mohli prohlédnout 13. 9. na adrese Komňa 199, 687 71 Bojkovice.

EKO sady Komňa najdete v Komni na Moravském Slovácku v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Rodinnou farmu založili v roce 2005 David Ryšavý, Lumír, Edita a Hana Malcovi vysazením 1 ha ekologického slivoňového sadu, který postupně rozšířili na 9 ha. Dnes zde najdete tři sady s různě starými stromy, splňující podmínky bio pěstitelství.

Po sklizni švestky slouží pro přímou konzumaci, vaření povidel, sušení, zamrazování, zavařování a v neposlední řadě na kvas.  Můžete se těšit na švestková, ale i hrušková a jablečná bio povidla v kvalitě bio – bez chemické konzervace, cukru, zahušťovadel, barviv a aromat.

A jak se dělají poctivá švestková povidla? Umyté a vypeckované švestky se umelou a pak se vaří 12 až 16 hodin, ze 100 kg švestek se tak připraví cca 20 kg poctivých povidel.

Při procházce rozlehlými sady můžete sledovat naučnou stezku, na které se dozvíte mnohé o pěstování ovoce, době dozrávání jednotlivých odrůd, možnostech zpracování, ale také o přirozeném ekosystému, kterého se v sadech snaží docílit. Kromě včelích úlů zde najdete i budky pro ptáky a netopýry (přirozené a přírodní likvidátory škůdců) a hmyzí domky, ve kterých se zabydlují další pomocníci zahradníků, kterými jsou například včely samotářky. Pro hady a ještěrky jsou v sadech z kamenů postaveny hadovníky.

Články o EKO sadech Komňa:

Bílé Karpaty otevírají svou náruč. Ochutnejte bio švestky
Farmy v regionech zvou na dny otevřených vrátek
Regionální potravina sílí. Představí se na farmách

Kde jste ještě mohli potkat svého farmáře:

Farma Čapí letka (Středočeský kraj) – 26. 7. 2014
Kozí farma Zerlina (Zlínský kraj) – 9. 8. 2014
Ma-Ma rodinná mlékárna Úhořilka (Kraj Vysočina) – 23. 8. 2014
Farma Pod lipou (Královéhradecký kraj) – 30. 8. 2014

EKO sady Komňa

Fotogalerie z EKO sadů Komňa:

EKO sady Komňa EKO sady Komňa EKO sady Komňa EKO sady Komňa EKO sady Komňa EKO sady Komňa EKO sady Komňa EKO sady Komňa EKO sady Komňa

Close Menu